Hotelowy hol jako wizytówka obiektu

by Robert
Hotelowy hol jako wizytówka obiektu

Hotelowy hol, określany także mianem lobby, to wizytówka obiektu noclegowo-wypoczynkowego. Przeważająca większość gości zwraca uwagę na aranżację holu – zarówno pod względem estetycznym, jak i stricte funkcjonalnym. Jak powinien prezentować się idealny hol w hotelu?

Lobby – co to takiego?

Zgodnie z definicją, lobby to nic innego, jak przedsionek, czyli część znajdująca się bezpośrednio przy wejściu. W obiektach hotelowych w strefie tej najczęściej znajduje się recepcja oraz miejsce umożliwiające chwilowy odpoczynek gościom.

Do niedawna hotelowe hole tworzyła przede wszystkim z gładka, elegancka podłogą z marmuru i równie efektowne ściany. Estetyczną całość dopełniały kolumny oraz recepcyjna lada. W tym samym klimacie utrzymane były hole windowe. Obecnie trendy architektoniczno-aranżacyjne są zupełnie inne, priorytetem jest nade wszystko komfort, wygoda i szeroko rozumiana nowoczesność.

W centralnym miejscu zazwyczaj znajduje się recepcja, czyli miejsce, w którym można zrealizować niezbędne czynności meldunkowe. Istotnym elementem jest także część wypoczynkowa, w której najczęściej znajduje się wygodna sofa lub fotele i niewielkie stoliki. W strefie tej może znajdować się także regał na materiały reklamowo-marketingowe.

Estetycznie, oryginalnie, komfortowo

Zasadniczo aranżacja lobby hotelowego to kwestia indywidualna, trzeba jednak pamiętać, że istnieją pewne kwestie, których nijak nie można pominąć. Dotyczy to zarówno strefy przeznaczonej stricte dla gości, jak i samej recepcji, która – nota bene – podlega sformalizowanym wymogom. 

Jaka więc powinna więc dobrze zaprojektowana i przygotowana recepcja? Najważniejszym czynnikiem jest komfort, wygoda i bezpieczeństwo. Nieodłącznym elementem wyposażeniowym recepcji jest wysoka lada, która od strony wewnętrznej powinna posiadać wysuwany blat, a także szafki i szuflady, w których pracownik może dyskretnie ukryć niezbędną elektronikę, podgląd monitoringu, kasetki na pieniądze, podręczny sejf depozytowy, terminal płatniczy, laptop, drukarkę, apteczkę, zasobnik na ulotki oraz wiele innych, równie ważnych akcesoriów biurowych. Jeśli w hotelu zamiast nowoczesnych kart magnetycznych wciąż stosowane są klasyczne klucze do pokoi gościnnych, niezbędnym elementem wyposażeniowym jest klucznica. 

Jak urządzić hotelowe lobby?

Aranżacja i wyposażenie tego miejsca w dużej mierze zależy od charakteru obiektu hotelowego. Urządzenie wielkomiejskiego hotelu, adresowanego głównie dla biznesmenów wymaga innej aranżacji niż kameralny hotelik dla zakochanych czy obiekt pełniący funkcję uzdrowiskową. Jeszcze inaczej należy urządzić hotel dla rodzin z dziećmi. Faktyczny styl aranżacji warunkują potrzeby i oczekiwania gości.

Współcześni właściciele i zarządcy dokładają starań, aby hotelowe lobby były wyraziste, oryginalne i funkcjonalne jednocześnie. Ograniczona ilość elementów wyposażeniowych sprawia, że hol wydaje się przestronny i wygodny. W części wypoczynkowej wystarczy wygodna sofa, fotele oraz niewielki stolik. Praktycznym rozwiązaniem jest również regał lub mobilny organizer na materiały promocyjne. Ściany warto ozdobić tematycznymi fotografiami lub fototapetą.

Część wypoczynkowa i wejściowa powinny współgrać pod względem estetycznym z resztą przestrzeni oraz stanowiskiem recepcjonistów.

1 comment

romek_romek 27 stycznia 2021 - 18:04

Interesujący wpis

Reply

Leave a Comment