Na co zwrócić uwagę przy zakupie bramy magazynowej?

by Robert

Ostatnim momentem na uwzględnienie wyboru bramy przemysłowej jest etap wykończenia budynku magazynowego. Brama w tego rodzaju obiekcie ma służyć przede wszystkim jego zabezpieczeniu. Musi więc odznaczać się zwiększoną wytrzymałością na czynniki mechaniczne. Brama magazynowa powinna być także odporna na częste otwieranie i zamykanie (co jest związane z przyjmowaniem dostaw i magazynowaniem towarów). Musi być więc ona na tyle trwała, by nie ulegała licznym awariom, co generowałoby dodatkowe koszty. Warto pamiętać, że o wytrzymałości bramy decydować będzie nie tylko jej cena, ale przede wszystkim jakość materiałów użytych do jej produkcji.

Co warto wiedzieć o kupowanej bramie?

Najważniejsze jest zawsze gwarantowane przez nią bezpieczeństwo, dlatego warto wiedzieć, czy na wybranej bramie przemysłowej zostały wykonane wszystkie niezbędne testy. To producent musi zawsze zadbać o to, by przed wypuszczeniem nowego produktu (w tym przypadku bramy) na rynek, zadbać o jego przetestowanie. Tylko wtedy kupujący zyska pewność, że jego zakup odznacza się naprawdę wysoką jakością.

Brama musi być też oczywiście niezwykle wytrzymała. Będzie się ją obsługiwać niemal każdego dnia, musi więc mieć solidną konstrukcję, a zarazem powinna być prosta w eksploatacji. Powinna też dawać poczucie bezpieczeństwa właścicielowi magazynu, kiedy nie ma go w budynku – nie dopuszczając do wstępu niepowołanych osób. Aby sprawdzić wytrzymałość konstrukcji bramy przemysłowej, jej producent (kiedy chce wypuścić na rynek naprawdę dobry produkt) powinien przeprowadzić wymagające testy symulujące warunki użytkowe pracy cyklicznej w magazynie czy zakładzie produkcyjnym. Testy dotyczą również cech fizycznych poszczególnych komponentów. Jedynie w taki sposób uzyska się pewność, że projekt bramy oraz użyte materiały będą w pełni odpowiadać pracy w wymagającym środowisku. Tego rodzaju bramy będą wtedy odpowiadać właściwym normom i posiadać potwierdzające to certyfikaty, które będzie można sprawdzić przy zakupie produktu. Warto też pamiętać, że bezpieczeństwo użytkowania bramy magazynowej zależeć będzie nie tylko od materiałów użytych do jej produkcji i przeprowadzonych testów, ale też od jej profesjonalnego montażu. Nawet najlepszej klasy brama nie będzie spełniać wymogów bezpieczeństwa, kiedy zostanie zamontowana przez niewprawioną ekipę.

Wymiary i automatyka dla bram przemysłowych

Wybierając bramę przemysłową, pojawia się też konieczność dobrania odpowiednich wymiarów. Warto jednak wiedzieć, że producenci tego rodzaju bram przyjmują pewne standardy wymiarów. Są one typowe dla obiektów wielkopowierzchniowych, w tym dla magazynów. Dzięki temu bez większych problemów można wybrać bramę, przez którą będą mogły swobodnie przejeżdżać auta ciężarowe z naczepą (bez uszkodzenia konstrukcji bramy). W przypadku magazynów o szczególnych wymaganiach w tym zakresie, możliwe jest niekiedy dokonanie indywidualnego zamówienia projektu bramy. Kolejnym ważnym aspektem, który wpłynie przede wszystkim na wygodę użytkowania bramy, będzie na pewno sposób jej otwierania. W przypadku obiektu takiego jak magazyn, zalecany jest montaż pełnej automatyki, co oznacza zastosowanie napędu elektrycznego.

Obsługa takiej bramy ogranicza się wtedy do używania pilota zdalnego sterowania. Idealnym rozwiązaniem stanie się też zintegrowane sterowanie bramą, kiedy to niewielka skrzynka sterująca będzie integrować pracę wielu programów. Do funkcji zintegrowanego sterowania można zaliczyć np.: automatyczne zapamiętywanie położeń krańcowych, otwieranie płaszcza bramy do określonej wysokości, przyciski góra-stop-dół (do ręcznego sterowania położeniem bramy, opcję bezprzewodowej transmisji danych do skrzynki sterującej.

Bramy przemysłowe – jakie będą najlepsze?

Wybór bramy przemysłowej powinien zostać zawsze poprzedzony rozeznaniem indywidualnych potrzeb. Jednak produktem który najczęściej poleca się do magazynów, są przemysłowe bramy segmentowe. Są to bowiem modele trwałe, solidne i szczelne. Mogą być one także ocieplane, a to może mieć znaczenie dla magazynów, gdzie na stałe pracują ludzie. Ocieplana brama pozwoli na ograniczenie ucieczki ciepła i pozwoli jednocześnie obniżyć koszty ogrzewania. Za utrzymywanie stałej temperatury wewnątrz obiektu odpowiada wtedy zazwyczaj ocieplenie bramy pianką poliuretanową.

Maksymalna izolacja od czynników zewnętrznych ma miejsce wtedy, kiedy zostaną zastosowane boczne, dolne, górne i między sekcyjne uszczelki. Bramy segmentowe będą dobrym wyborem także dlatego, że pozwalają one na oszczędność miejsca, otwierają się pionowo, dzięki czemu przestrzeń przed oraz wewnątrz budynku pozostaje niezapełniona. Tego rodzaju bramy są zazwyczaj wykonywane ze stali lub z aluminium, czasem z kombinacji tych materiałów. Wedle potrzeby można w nich zastosować też okna, elementy przeszklone czy kratki wentylacyjne, których montaż nie jest tu żadnym problemem. Ten szeroki zakres dodatków jest jednym z powodów, przez które brama segmentowa przewyższa bramę rolowaną pod względem użyteczności. Tym co czyni bramy segmentowe rozwiązaniem dość uniwersalnym, jest ilość kombinacji prowadnic (na których bazuje montaż I system eksploatacji – otwierania). Są to prowadzenia, które pozwalają otwartemu skrzydłu bramy na pozycje: pionową, poziomą lub nachyloną pod kątem. Sposób prowadzenia jest najczęściej kwestią orientacji w przestrzeni dostępnej nad docelową bramą. Dlatego wybierając typ prowadzenia, należy przeanalizować przede wszystkim dostępną przestrzeń.

Przy zakupie segmentowej bramy magazynowej trzeba także zwrócić uwagę na to, czy wybrany model pozwala na wbudowania drzwi. Jest to bowiem rozwiązanie, które ogranicza eksploatację głównego mechanizmu bramy jedynie do ruchu pojazdów (a więc do niezbędnego minimum).

Jak więc widać, bramy segmentowe są z jednej strony rozwiązaniem standardowym, z drugiej natomiast dają duże możliwości dostosowania ich do indywidualnych potrzeb. To wybór profesjonalnej bramy zdecyduje o bezpieczeństwie budynków przemysłowych, na względzie trzeba mieć także wygodę codziennej pracy.

Related Posts

1 comment

roksi_33 27 stycznia 2021 - 18:03

Bardzo ciekawy wpis

Reply

Leave a Comment