Singiel to z założenia osoba przedsiębiorcza i samodzielna, potrafiąca radzić sobie w każdej sytuacji. Urządzenie mieszkania dla osoby żyjącej w pojedynkę okazuje się jednak nie lada wyzwaniem, przede wszystkim ze względu na to, że często ma ono ograniczony metraż. Na co zatem zwracać uwagę aranżując gniazdko dla singla?
Mały metraż – duże potrzeby
Mieszkanie w pojedynkę ma swoje zalety, ale i wady. Jednym z minusów jest to, że samemu trzeba ponosić wszystkie koszty związane z utrzymaniem lokalu – z tego też powodu większość singli decyduje się na mniejszy metraż. Urządzenie niewielkiej przestrzeni zgodnie z własnymi oczekiwaniami i potrzebami nie jest rzeczą łatwa, nierzadko konieczny okazuje się estetyczno-funkcjonalny kompromis. Dyscyplinę aranżacyjną narzuca w tym przypadku przede wszystkim ograniczony metraż.
Podstawowym czynnikiem, który wskazuje kierunek aranżacyjny, są potrzeby właściciela. Single to najczęściej ludzie młodzi, prowadzący aktywny i dynamiczny tryb życia. Wielu realizuje pracę zawodową w domu, co w praktyce oznacza znalezienie przestrzeni na domowe biuro lub gabinet. Zazwyczaj jest to część salonu, który nierzadko pełni również funkcję sypialni, a nawet jadalni, o ile właściciel zdecyduje się na powiększenie salonu kosztem kuchni, zastępując ją niewielkim aneksem kuchennym.
Styl nowoczesny – funkcjonalność i wygoda
Przeważająca większość singli decyduje się na styl nowoczesny – wygodny i funkcjonalny jednocześnie. Wpisany w nowoczesność aranżacyjny minimalizm doskonale wpisuje się w dynamiczny tryb życia osób prowadzących życie w pojedynkę. Dodatkowym plusem jest też ograniczona ilość dodatków, dzięki czemu mieszkanie wydaje się większe i bardziej uporządkowane.
W mieszkaniu singla nie może jednak zabraknąć podstawowych przedmiotów, sprzętów i urządzeń, niezbędnych do codziennego życia. Mowa tu przede wszystkim o rozwiązaniach typu umywalka, łóżko, komoda czy szafa na ubrania. Nietrudno jednak zauważyć, że wspomniane przedmioty zawsze występują w pojedynkę, a ich wielkość jest znacznie ograniczona – rzec można, dostosowana do potrzeb jednej osoby.
Osoby prowadzące życie w pojedynkę nie potrzebują przestrzeni, by celebrować posiłki, nota bene, często nie mają nawet na to czasu, dlatego też zamiast przestronnej jadalni z dużym, rozkładanym stołem decydują się na oddzielenie aneksu kuchennego od salonu za pomocą barku z hokerami, ewentualnie stawiają stół i krzesła w wybranej części salonu.
3 w 1, czyli salon, sypialnia, gabinet
Główną, najbardziej reprezentacyjną częścią mieszkania jest salon. Nierzadko pełni on jednocześnie funkcję sypialni i gabinetu – zakładając, że właściciel zdecydował się na wykonywanie pracy w domu. W tym przypadku, jak nietrudno zauważyć, najważniejszą kwestią jest przemyślana i dobrze zaplanowana aranżacja pomieszczenia. Miejsce do pracy powinno być wygodne, komfortowe i dobrze oświetlone, dlatego też najlepiej lokować je w bezpośrednim sąsiedztwie okna. Samo wyposażenie najlepiej ograniczyć do funkcjonalnego biurka z nadstawką na dokumenty, ewentualnej szafki i ergonomicznego fotela z regulowanym siedziskiem oraz oparciem.
Jeśli gabinet czy biuro znajduje się w oddzielnym pomieszczeniu, warto wstawić do niego również rozkładaną sofę, która – jeśli zaistnieje taka potrzeba – umożliwi zaadaptowanie lokalu na pokój gościnny.
Zdecydowanie łatwiej stworzyć w salonie funkcjonalną sypialnię – w rzeczy samej wystarczy wygodna, rozkładana kanapa lub narożnik z funkcją spania. W ciągu dnia mebel pozwoli stworzyć komfortową strefę relaksu, natomiast w nocy zastąpi łóżko. Przyda się również wygodna ława, którą można wykorzystać jako alternatywę dla stolika nocnego.
1 comment
Fajny wpis 😉