Jadalnia – miejsce rodzinnych spotkań

by Robert

Może być częścią salonu, dopełnieniem aneksu kuchennego lub odrębnym pomieszczeniem. Jadalnia, bo o niej mowa, to miejsce, którego nie może zabraknąć w żadnym domu. To tutaj spotyka się rodzina, by wspólnie spożywać posiłki, tutaj odbywają się rodzinne uroczystości. Jak ją zaaranżować, aby była efektowna, wygodna i funkcjonalna?

Duży stół – większe możliwości

Stół to najważniejszy mebel w jadalni. Optymalnym rozwiązaniem są modele, które zapewnią komfortowe warunki do spożywania posiłku kilku, a nawet kilkunastu osobom, to optymalne rozwiązanie zarówno w domu, jak i w mieszkaniu. Co więcej, jadalnia może pełnić wiele funkcji, począwszy od posiłków w gronie rodziny, poprzez spotkania z przyjaciółmi i okazjonalne uroczystości, a na domowym biurze lub miejscu do odrabiania lekcji z dziećmi skończywszy.

Częstym problemem, który należy pokonać aranżując jadalnię, jest ograniczony metraż pomieszczenia. Dotyczy to przede wszystkim mieszkań w blokach, gdzie jadalnia nierzadko stanowi część salonu lub jest połączona z aneksem kuchennym. W tym przypadku optymalnym rozwiązaniem okazują się modele rozkładane, które dają możliwość dostosowania wielkości stołu do bieżących potrzeb. Atuty rozkładanych modeli doceniane są najczęściej podczas spotkań towarzyskich lub rodzinnych uroczystości.  

Czy kształt stołu ma znaczenie?

W dawnych czasach preferowano modele okrągłe lub owalne, uznawane za najbardziej reprezentacyjne i wygodne. Z czasem stwierdzenie to zaczęło odchodzić do lamusa – obecnie w jadalniach można spotkać zarówno tradycyjne stoły prostokątne, jak i okrągłe. Wybór konkretnej propozycji zależy przede wszystkim od gustu właścicieli oraz metrażu pomieszczenia. Co więcej, obok modeli wspartych na klasycznych nogach, można spotkać nowoczesne stoły na postumencie lub innej podstawie. Najważniejsze, aby współgrał z ogólnym charakterem jadalni, tworząc spójną, estetyczną całość z innymi meblami i dodatkami.

Najbardziej efektownie prezentują się stoły wykonane z naturalnego drewna, nie jest to jednak warunek konieczny – równie ciekawe są modele z płyty drewnopochodnej, tworzywa sztucznego, szkła czy metalu. Trzeba jednak pamiętać, że nie stół z blatem wykonanym z metalu lub szkła doskonale komponuje się z nowoczesnym wystrojem wnętrza, nie mniej jednak w stylowej jadalni będzie prezentował się śmiesznie, zapewniając efekty odwrotne do pożądanych.

Krzesła – jakie i ile?

Dopełnieniem stołu są oczywiście krzesła. W sklepach znaleźć można szeroki wachlarz różnych propozycji, dostępne modele różnią się kształtem, wielkością, a także materiałem wykonania. Na co zwracać uwagę wybierając konkretny model?

Ważna kwestią jest strona estetyczna – drewniane, tapicerowane krzesła z wysokim oparciem doskonale komponują się z tradycyjnym stołem. Alternatywą dla podatnej na zabrudzenia tapicerki może być równie elegancka skóra. W nowoczesnej jadalni lepszą propozycją będą krzesła z tworzyw sztucznych, wykonane z tego samego materiału, co stół.

Krzesła powinny być nie tylko estetyczne, ale przede wszystkim wygodne. Dobrze dobrane krzesło powinno mieć siedzisko na wysokości ok. 45-50 cm powyżej podłogi oraz 30 cm przerwy względem krawędzi stołu. Oparcie powinno umożliwić wygodne ułożenie pleców, dlatego też warto wybierać modele o ergonomicznym kształcie. Zakłada się jednak, że oparcie nie powinno znajdować się wyżej niż 20 cm ponad blatem – zbyt wysokie może przytłoczyć wnętrze, sprawiając wrażenie estetycznego chaosu.

Related Posts

1 comment

przemo_99 27 stycznia 2021 - 18:08

Rodzina to ważny element naszego życia, warto zadbać o odpowiedni klimat w jadalni 😉

Reply

Leave a Comment