Brama garażowa – jaką wybrać?

by Robert

W domach jednorodzinnych garaż często stanowi element architektoniczny budynku mieszkalnego. Nierzadko z garażu prowadzi bezpośrednie wejście do części mieszkalnej, dlatego też szczególnie ważne staje się odpowiednie zabezpieczenie wjazdu do garażu. W praktyce oznacza to montaż solidnej, wytrzymałej i funkcjonalnej bramy garażowej. Jaki model wybrać i na co zwracać uwagę podczas wyboru?

Brama na miarę potrzeb

Bramy garażowe różnią się wielkością, funkcjonalnością, a także sposobem otwierania. Na rynku znaleźć można bogaty wachlarz propozycji, począwszy od bram segmentowych, poprzez rolowane, uchylne, a na rozwieranych skończywszy. Zasadniczo wszystkie rozwiązania pełnią tę samą funkcję, wymagają jednak nieco innego przygotowania otworu wjazdowego. Wybór konkretnego rozwiązania należy uwzględnić już na etapie projektowania budynku – pozwoli to uniknąć wielu niepotrzebnych problemów. Kwestia ta jest szczególnie ważna w przypadku pomieszczeń przeznaczonych do przechowywania większej ilości aut – w tym przypadku należy ustalić, czy w garażu zostanie zamontowana jedna, duża brama czy też dwie nieco mniejsze. Druga opcja sprawdza się przede wszystkim w sytuacji, gdy domownicy korzystają z dwóch samochodów, użytkowanych o różnych porach dnia.

Najpopularniejsze rodzaje bram garażowych

Dostępne na rynku bramy garażowe różnią się przede wszystkim konstrukcją i sposobem otwierania. Wśród propozycji, jak już wspomniano wcześniej, znaleźć można cztery rodzaje wrót: rozwierane, uchylne, segmentowe oraz rolowane. Dwa ostatnie modele należą do rozwiązań nowoczesnych, wygodnych i funkcjonalnych. Największą popularnością cieszą się bramy segmentowe, odznaczające się doskonałą izolacją termiczną i akustyczna, wiatroszczelnością oraz bezproblemowym użytkowaniem. Co więcej, wspomniane modele zapewniają skuteczną ochronę przed włamaniem, pozwalają też optymalnie zaoszczędzić miejsce na podjeździe i w garażu.

Modele te składają się z uszczelnionych segmentów, czego efektem jest bardzo dobra termoizolacja oraz ochrona przed wiatrem i deszczem – warto montować je w garażach ogrzewanych. Niepodważalną zaletą bram segmentowych jest łatwy montaż oraz niewielkie wymagania techniczne w zakresie otworu wjazdowego – można je montować nawet w przypadku otworów z nadprożem w kształcie łuku.

Pod względem cenowym modele te są nieco droższe niż wrota uchylne i rozwierane, zapewniają jednak bezpieczeństwo oraz komfort i wygodę użytkowania.

Bramy rolowane, ze względu na automatyczny napęd, także nie należą do najtańszych, są jednak wygodne w użyciu i zajmują niewiele miejsca. Ich cechą jest także brak prowadnic pod sufitem garażu. Modele uchylne odznaczają się głównie przystępną ceną, bez problemu można je montować w garażach bez nadproża. Niestety, mają bardzo niskie właściwości ciepłochronne. Najmniej popularne i najbardziej wymagające pod względem użytkowo-technicznym są bramy rozwierane – wymagają one sporo miejsca przed garażem, ponadto w okresie zimowym konieczne jest regularne usuwanie śniegu, który znajduje się w zasięgu bramy.

Izolacja termiczna a wybór bramy

Ważnym czynnikiem, który należy uwzględnić podczas wyboru bramy garażowej, jest izolacja termiczna konkretnych propozycji. Istotny wpływ na ostateczny wybór wrót ma lokalizacja garażu oraz to, czy będzie on ogrzewany. Wrota nieizolowane można stosować wyłącznie w budynkach wolnostojących lub pomieszczeniach nieogrzewanych, w garażach ogrzewanych konieczne jest zamontowanie modeli wyposażonych w odpowiednie rozwiązania izolacyjne.

Wybierając bramę ociepleniem należy kierować się wartością współczynnika przenikania ciepła U całej bramy, uwzględniając przy tym aktualne przepisy dotyczące ciepłochronności bram garażowych. Optymalna izolacja termiczna polega na umieszczeniu pomiędzy warstwami pancerza płyt styropianowych lub pianki poliuretanowej.

Wrota ocieplane są zazwyczaj o 20-40% droższe niż modele nieocieplane.

Related Posts

1 comment

Bramy_bromix 27 stycznia 2021 - 18:05

Polecam automatyczne bramy od firmy Bromix

Reply

Leave a Comment