Warzywa z własnego ogródka są zdrowe, smaczne i ekologiczne. Jego założenie i prowadzenie wymaga co prawda nakładów finansowych oraz pracy, zapewnia jednak osobistą satysfakcję oraz możliwość przygotowywania posiłków z warzyw pozbawionych chemii i konserwantów. Ogródek warzywny to także doskonały sposób, by aktywnie i pożytecznie spędzać czas wolny.
Od czego zacząć?
Własny warzywniak to w ostatnich czasach must have każdego właściciela ogrodu. Moda na warzywa z własnego ogródka nie mija i z cała pewnością warto jej ulec, gdyż warzywa z własnego ogródka są przede wszystkim ekologiczne i zdrowe. Co więcej, dobrze zaprojektowany warzywniak może być efektowną ozdobą działki.
Warzywniak najlepiej usytuować w miejscu zacisznym i dobrze nasłonecznionym, zakłada się, że słońce powinno tu docierać co najmniej przez sześć godzin w ciągu dnia. Ziemia powinna być żyzna i próchnicza, dodatkowo przed siewem warto dodać do niej naturalnego kompostu.
Ważnym etapem jest przygotowanie zagonów. Ich szerokość nie powinna przekraczać 120 cm – pozwoli to bez problemu sięgać do roślin znajdujących się głębiej rabaty, bez konieczności wchodzenia między rzędy. Szerokość ścieżek powinna mieścić się w granicach 30-50 cm.
Brzegi grządek warto obsiać szczypiorkiem, pietruszką lub sałatą – zabieg ten pozwoli stworzyć miniaturowe, efektowne obwódki. Alternatywą są ozdobne aksamitki, które dodatkowo ochronią rośliny przed nicieniami.
Ciekawe efekty można uzyskać poprzez podwyższenie zagonów i otoczenie ich drewnianymi ramami.
Co sadzić w warzywniaku?
Wybór warzyw zależy od indywidualnych potrzeb domowników. W przydomowym ogródku z całą pewnością nie powinno zabraknąć warzyw na letnie surówki i sałatki – sałaty, rukoli, cebuli dymki, fasolki szparagowej, ogórków i rzodkiewki. Dopełnieniem warzyw mogą być zioła, które podkreślą smak i aromat przygotowywanych potraw.
Warto także wygospodarować miejsce na marchewkę, buraczki ćwikłowe, pomidory i ogórki, zwracając przy tym uwagę na roślinne sympatie i antypatie, czyli płodozmian. Przykładowo, cebula uwielbia towarzystwo marchewki, natomiast pomidory doskonale czują się w sąsiedztwie fasolki szparagowej.
Jeśli w ogródku jest wystarczająco dużo miejsca, można posadzić w nim cukinię, dynię, kabaczki oraz patisony, które nie tylko obficie i długo plonują, ale przede wszystkim są bardzo dekoracyjne.
Pielęgnacja warzyw
Samo przygotowanie miejsca pod warzywniak, przygotowanie rabatek i wysianie roślin to przysłowiowa połowa sukcesu. Równie istotna jest odpowiednia ich pielęgnacja. Przed siewem dobrze zastosować nawozy, które zwiększą zawartość składników pokarmowych, pojemność wodną, a także poprawiają strukturę gleby. Nawożenie zalecane jest także po zbiorach.
Najlepszym rozwiązaniem są nawozy naturalne. Najpopularniejszym i najłatwiej dostępnym jest obornik, produkowany ze zużytej ściółki, na której bytują zwierzęta gospodarskie. Trzeba jednak pamiętać, że obornik można stosować wyłącznie w momencie, gdy jest on dobrze przefermentowany. Nawozem organicznym, który bardzo dobrze nagrzewa podłoże, a przy tym zawiera znaczną ilość substancji odżywczych, jest obornik koński. Korzystny wpływ na strukturę podłoża posiada obornik bydlęcy, charakteryzujący się przede wszystkim znaczną ilością potasu. Sporą ilość wartości odżywczych posiadają także ptasie odchody, jest to jednak bardzo silny nawóz, dlatego też należy stosować go w dużym rozcieńczeniu. Dobrym rozwiązaniem w ogródku warzywnym są także nawozy zielone. Najlepiej produkować je z roślin o szybkim wzroście, które wytwarzają dużą ilość masy zielonej – może to być np. łubin, facelia, seradela itp.
Wielu właścicieli ogrodów z częścią warzywną decyduje się na utworzenie kompostownika. Przyznać należy, że jest to prosty, ekonomiczny i ekologiczny sposób na pozyskanie naturalnego nawozu (kompost musi być dobrze przerobiony) lub ściółki minimalizującej zachwaszczenie (kompost lekko przerobiony).
1 comment
W tym roku mam zamiar rozpocząć przygodę ze swoim ogrodem, dzięki za porady 😉