Klimatyczna łazienka – jak ją urządzić?

by Robert

Urządzanie łazienki wymaga nie tylko czasu i nakładów finansowych, ale przede wszystkim dobrego projektu. Dobrze urządzona potrafi zapewnić komfort i wygodę nawet w przypadku ograniczonego metrażu. Co zatem zrobić, aby – nie wydając majątku – stworzyć stylową,. klimatyczną i funkcjonalną łazienkę?

Łazienka idealna

Jaka powinna być idealna łazienka? Przede wszystkim dostosowana do potrzeb i oczekiwań domowników. Wiadomo jednak, że każdy ma swój swój gust, smak estetyczny i indywidualne potrzeby, co w praktyce jest równoznaczne z koniecznością znalezienia wspólnego mianownika lub,  jak kto woli, estetyczno-funkcjonalnego kompromisu.

Podstawowym problemem łazienki jest ograniczony metraż, dlatego też przygotowując projekt warto zwrócić uwagę na wszystkie detale techniczne, planując każdy centymetr. Co ważniejsze, dotyczy to nie tylko urządzeń sanitarnych, mebli i ewentualnych dodatków, ale także kolorystyki. Rzeczą wiadomą jest to, że jasne, pastelowe odcienie optycznie powiększają każde pomieszczenie – warto więc wykorzystać je podczas urządzania łazienki. Nie oznacza to oczywiście, że musi to być klasyczna biel, idealną propozycją są także ciepłe, jasne beże, subtelny seledyn czy kolor jasnożółty. Ważnym elementem okazuje się także lustro – im większe, tym lepiej. duże lustro to nie tylko komfortowe użytkowanie, ale także prosty sposób, by optycznie powiększyć małą łazienkę.

Komfort i wygoda

Wanna czy kabina prysznicowa? – to pytanie zadaje sobie wielu właścicieli lokali mieszkalnych. Kąpiele w wannie to namiastka luksusu i doskonały sposób na relaks, jednakże w przypadku małych, ciasnych łazienek lepszą alternatywą może okazać się kabina prysznicowa – przede wszystkim ze względów technicznych. Mowa tu oczywiście o standardowych natryskach – nowoczesne kabiny z hydromasażem nie tylko wymagają więcej miejsca, ale zużywają więcej wody niż zwykła, niewielka wanna. Wybór konkretnego rozwiązania powinien być więc szczegółowo przemyślany i przeanalizowany zarówno pod kątem oczekiwań domowników, jak i możliwości technicznych łazienki.

Z nieco innymi utrudnieniami spotykają się właściciele mieszkań na poddaszu – w tym przypadku montaż kabiny prysznicowej często okazuje się trudny ze względu na spad. Korzystanie z natrysku byłoby w tym przypadku mało komfortowe, dlatego też lepszym rozwiązaniem jest wanna wolno stojąca. Umieszczając ją w bezpośrednim sąsiedztwie okna dachowego w prosty sposób można stworzyć klimatyczną i niepowtarzalną łazienkę.

Meble do łazienki

Wybierając meble do łazienki najlepiej postawić na ergonomię i funkcjonalność, zwracając przy tym uwagę na stronę stricte estetyczną. Równie istotny jest komfort użytkowania – aby go zachować, wskazane jest pozostawienie przed umywalką oraz WC ok. 70 cm wolnej przestrzeni, a po bokach 20-30 cm. Wolna przestrzeń powinna znajdować się także przed wanną lub kabiną prysznicową. W przypadku małych i ciasnych pomieszczeń konieczna jest odpowiednia korekta, czyli zmniejszenie ilości wolnego miejsca. Trzeba jednak zadbać o to, by znajdujące się w łazience urządzenia i meble nie utrudniały codziennej toalety.

Szafki wiszące powinny być umieszczone na wysokości umożliwiającej swobodne korzystanie z ich zasobów, natomiast szafkę pod umywalkę najlepiej kupić razem z umywalką.

Dobrej jakości meble łazienkowe powinny być wykonane z materiałów odpornych na wilgoć i pociągnięte lakierem poliuretanowym, najlepiej na całej powierzchni, a nie tylko w części frontowej. Dobrze, gdy tylna ścianka jest cofnięta i nie dotyka ściany – nie trzeba wówczas obawiać się o spływającą po meblu wodę. Okucia i uchwyty muszą być zabezpieczone przed rdzewieniem.

Related Posts

1 comment

Karol_i_kasia 27 stycznia 2021 - 18:06

Ciekawa propozycja z waszej strony 😉

Reply

Leave a Comment