Proste triki – duże efekty, czyli jak zaoszczędzić na ogrzewaniu?

by Robert

Z roku na rok ceny ogrzewania znacząco rosną. Rzeczywiście koszty eksploatacji domu czy mieszkania są często horrendalnie duże. Warto więc pomyśleć nad wprowadzeniem takich rozwiązań, które rzeczywiście pozwolą je ograniczyć. Czas więc poznać te rozwiązania.

Nie otwieraj okien mając włączone kaloryfery

Czasami ludzie popełniają drobne błędy. Jednak te drobne błędy mają horrendalne znaczenie i rzeczywiście sprawiają, iż rachunki za ogrzewanie rosną. Tutaj nie ma znaczenia czy posiadacie piec na węgiel, gaz czy pellet. Aktualnie każdy z tych materiałów jest bardzo drogi, dlatego też czas zastanowić się nad takimi rozwiązaniami, które rzeczywiście choć trochę zmniejszą rachunki. Pamiętajcie przy tym, że nie chodzi o to, by wyłączyć ogrzewanie, bo przecież nie można przebywać w nieogrzewanym pomieszczeniu. Tutaj mamy na myśli to, iż nie należy otwierać okien mając odkręcone kaloryfery. Jeżeli chcecie wywietrzyć mieszkanie, to należy to robić, tylko wtedy gdy zakręcicie termostat do zera. Wietrzenie nie powinno trwać dłużej niż 10-15 minut.

Uszczelnij stolarkę okienną

Każdy powinien wiedzieć, że wiele ciepła ucieka właśnie przez nieszczelne okna i drzwi. Nie oznacza to wcale, iż nowe okna zawsze są szczelne. Nic bardziej mylnego. Otóż na ten fakt wpływa nie tylko jakość okien, lecz także materiał, ilość szyb oraz ich montaż. Wszystko to sprawia, iż to właśnie okna są jednym z najsłabszych punktów pod względem utrzymania temperatury. Dlatego warto pomyśleć o ich uszczelnieniu. Można tutaj zastosować uszczelki bądź też taśmę uszczelniającą. Pamiętajcie, że przed przejściem do pracy należy ościeżnicę dokładnie oczyścić z kurzu czy innego brudu. To samo dotyczy skrzydeł okien. Pozostaje już tylko zamontować uszczelki. Tanie są te z pianki poliuretanowej. Jednak zdecydowanie lepiej zapłacić więcej i zdecydować się na te EPDM. Oczywiście uszczelki muszą być idealnie dopasowane. Łatwo jest też uszczelnić okna taśmą uszczelniającą, która wbrew pozorom jest całkiem trwałym rozwiązaniem, gdyż nie kurczy się ani nie rozszerza pod wpływem wilgoci czy promieniowania UV. Ale kluczem do sukcesu jest w tym przypadku jej właściwy montaż. Musi ona świetnie przylegać nie tylko do ościeżnicy, ale i muru. Jeszcze innym rozwiązaniem jest uszczelnienie silikonem. Szczególnie sprawdza się do wąskich szpar i małych rozszczelnień. Możecie jeszcze zdecydować się na listwy uszczelniające, które sprawdzają się nawet w przypadku starych okien, ale pamiętajcie, iż takie listwy muszą być odpowiednio zamontowane i w takim przypadku sprawdzą się kleje profesjonalne, które możecie zakupić w sklepie ataszek.pl.

Pamiętaj o uszczelnieniu dachu

Chyba nikogo nie trzeba przekonywać, że problemem są często dachy. Słaby materiał wykończeniowy czy też źle wykonana konstrukcja, nie wspominając już o braku ocieplenia poddasza, rzeczywiście mogą generować wysokie koszty ogrzewania. W takim przypadku jedynym słusznym rozwiązaniem jest inwestycja we właściwe materiały. Trzeba zdecydować się na ocieplenie poddasza. Do tego celu można zastosować piankę poliuretanową, ale doskonale sprawdza się także wełna mineralna. Nie zapomnijcie jeszcze o uszczelnieniu dachu. Sprawdzi się membrana dachowa, którą montuje się pod dachówką lub gontem. Jednak takie prace najlepiej powierzyć fachowcom.

Właściwa wentylacja pozwoli obniżyć koszty ogrzewania

Koszty ogrzewania można obniżyć także decydując się na wentylację mechaniczną. Można ją zastosować nie tylko w nowym budynku, ale również w ramach termomodernizacji. Jednak w drugim przypadku wymaga to często kucia w ścianach. Ponadto trzeba zlikwidować komin wentylacji grawitacyjnej. Istotne znaczenie ma również umiejscowienie centrali wentylacyjnej z wymiennikiem ciepła. Takie urządzenie jest dość głośne, zatem najlepiej jeśli znajdzie się w kotłowni. Rekuperator może być także zabudowany w szafie, bo ważne, by zapewniony był dostęp do wszystkich elementów. Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła zapewnia oszczędność rzędu nawet 50% w okresie grzewczym, choć zwykle jest to około 30%. Wymagana jest niezwykle szczelna stolarka, ocieplenie ścian i stropów. Niemniej jednak cała inwestycja pozwoli znacząco zaoszczędzić. Oszczędności będą większe, jeżeli zdecydujecie się na fotowoltaikę, która zasili wentylatory i centralę wentylacyjną w prąd. Najlepiej sprawdzają się rekuperatory z wymiennikiem spiralnym lub przeciwprądowym.

Related Posts

Leave a Comment