Czego nie może zabraknąć w kuchni?

by Robert
Czego nie może zabraknąć w kuchni?

Jaka powinna być kuchnia? Z całą pewnością wygodna i funkcjonalna. Nie może w niej zabraknąć urządzeń i sprzętów ułatwiających codzienną pracę. Równie ważne są meble – bez względu na to, czy właściciele zdecydują się na klasyczne modele wolno stojące, czy też nowoczesną zabudowę. Na blogu Sonito.pl znajdziesz sprawdzone porady dotyczące umeblowania i aranżacji wnętrza kuchni. Trzeba jednak pamiętać, że wyposażenie kuchni to szereg dodatkowych akcesoriów, bez których przygotowanie posiłków byłoby praktycznie niemożliwe.

Ostre noże

Zestaw noży to must have każdej, dobrze wyposażonej kuchni. Są niezastąpione podczas krojenia, siekania, obierania, rozcinania i smarowania. Śmiało można więc stwierdzić, że bez ostrych noży przygotowanie najprostszego posiłku jest praktycznie niemożliwe. Optymalnym rozwiązaniem okazuje się tutaj wielozadaniowy zestaw, w którym znaleźć można różnego rodzaju noże kuchenne. Podczas zakupu nie należy kierować się ceną, lecz jakością – noże powinny być przede wszystkim ostre i trwałe. Dobrze dobrane zapewnią bezproblemowe użytkowanie, czyli ostre i precyzyjne cięcie. Najlepiej jeśli będą umieszczone w wygodnym i poręcznym stojaku, który można umieścić na blacie, traktując jednocześnie jako niebanalną dekorację. Oprócz noży w kuchni przydadzą się także ostre nożyczki – niezastąpione podczas rozcinania opakowań, cięcia suszonych ziół lub rozdzielania mięsa z drobiu. Zestaw noży w ozdobnym organizerze to doskonały i praktyczny pomysł na prezent weselny lub upominek z okazji parapetówki.

Gadżetem, który pozwoli wydłużyć żywotność noży, jest podręczna ostrzałka. To proste w obsłudze urządzenie pozwoli szybko i bezpiecznie naostrzyć noże – wystarczy kilka razy przeciągnąć ostrze pomiędzy szczelinami ostrzałki. Zadanie to nie wymaga praktycznie żadnych umiejętności, starań ani wysiłku. Co więcej, dobrej jakości ostrzałka może służyć przez długie lata.

Solniczki, pieprzniczki, pojemniki do przypraw

Każda potrawa wymaga odpowiedniego przyprawienia – dzięki temu, nabiera smaku i aromatu. Najczęściej używane przyprawy to bez wątpienia sól i pieprz, dlatego też na kuchennym stole nie powinno zabraknąć solniczki i pieprzniczki, najlepiej kupionych w formie zestawu. Wybór tego typu akcesoriów jest szeroki, co więcej, bez problemu można znaleźć zestawy rozszerzone, w których dodatkowo znajduje się pojemniczek na przyprawy w płynie, np. popularną maggi. Warto też zadbać, aby solniczka i pieprzniczka współgrały pod względem estetycznym z cukiernicą.

Ważną funkcję spełniają również pojemniki na przyprawy, które można kupić w zestawach lub pojedynczo. Ciekawym rozwiązaniem jest samodzielne wykonanie tego typu akcesoriów, wykorzystując np. małe słoiczki. Pojemniki na przyprawy najlepiej umieścić na wygodnej półeczce – dzięki temu zawsze będą pod ręką.

Deski i deseczki

Kuchnia bez desek do krojenia jest jak ryba pozbawiona życiodajnej wody – mówi znane powiedzenie i w rzeczy samej trudni nie zgodzić się z tym stwierdzeniem. Wspomniane gadżety przydadzą się podczas przygotowywania posiłków, zapewniając wygodę, komfort i bezpieczeństwo, a krojenie pieczywa, warzyw, wędlin czy mięsa będzie znacznie łatwiejsze i szybsze.

Na rynku znaleźć można deski drewniane, jak i wykonane z materiałów syntetycznych, a nawet metalu. Największym zainteresowaniem cieszą się jednak tradycyjne modele drewniane – estetyczne, efektowne i – co najważniejsze – trwałe. Ich zaletą jest przede wszystkim to, że nie tępią noży i posiadają właściwości antybakteryjne.

Drewnianych desek, w przeciwieństwie do syntetycznych, nie należy myć w zmywarce, po każdym użyciu należy jednak przepłukać lub umyć pod bieżącą wodą, a następnie wytrzeć do sucha. Co jakiś czas warto naoliwić drewnianą deskę olejem jadalnym lub oliwą z oliwek – ten prosty zabieg pozwoli uniknąć rozklejenia, wydłużając jednocześnie żywotność przedmiotowego hadżetu kuchennego.

Related Posts

1 comment

tostery_amica 27 stycznia 2021 - 18:08

Tostera! Tostera nie może zabraknąć 🙂

Reply

Leave a Comment