Jak przygotować ścianę do malowania

by Robert

Przygotuj obszar do malowania

Wykonaj następujące kroki, a ściany będą gotowe do malowania. W rezultacie otrzymujesz gładką i uporządkowaną powierzchnię pokrytą nowym kolorem. Możesz mieć również pewność, że wybrana przez Ciebie farba zachowa wszystkie parametry techniczne i będzie dobrze przylegać do podłoża. Więc przygotuj ściany i przemaluj je nowymi kolorami, aby wyremontować pokój. Wszystkie potrzebne narzędzia i farby do wnętrz znajdziesz na Castorama.pl.
Po etapie przygotowania pomieszczenia i samych powierzchni można w końcu przystąpić do malowania, czyli nałożenia wybranej farby. Ale zanim zanurzysz pędzel lub wałek w wiadrze z farbą, rozejrzyj się i przygotuj wszystkie akcesoria, aby mieć je pod ręką. Ułatwi Ci to pracę, a co ważniejsze, uniknie przerw w malowaniu. Taśma malarska, pędzle o różnej grubości, wałki malarskie czy wiaderka z kratkami i plastikowe tacki do mieszania kolorów – to najważniejsze gadżety każdego sumiennego malarza! Odpowiednie akcesoria sprawią, że malowanie ścian po raz pierwszy stanie się łatwą i przyjemną czynnością, do której z chęcią będziemy wracać.

Nałóż farbę

Jeśli malujemy ściany na podobny kolor, wystarczy umyć powierzchnię wodą z mydłem. Jeśli jednak chcesz całkowicie zmienić kolor (na przykład z ciemnej czerwieni na jasny beż), zaleca się użycie podkładu, który skutecznie „zetnie” stary kolor. Nie musimy więc nakładać kilku warstw nowego balsamu, aby pokryć poprzednią kolorystykę.
Podkłady malarskie spełniają dwie podstawowe funkcje. Po pierwsze zapewnia lepszą przyczepność, a po drugie – wystarczającą chłonność. Innymi słowy, dzięki warstwie podkładowej nowa farba z jednej strony będzie dobrze przylegać do podłoża, a z drugiej nie będzie na tyle chłonna, aby wymagała kilku dodatkowych warstw właściwego lakieru nawierzchniowego.

Zastosuj podkład

Aby uniknąć pozostawiania nieestetycznych śladów, po prostu przyklej kawałek taśmy papierowej do krawędzi sufitu – bezpiecznej dla warstwy farby, na której się znajduje. Najczęściej zabezpieczenie to umieszcza się kilka centymetrów poniżej obramowania stropu, tak aby w górnej części pozostawić niewielki pasek. Odcięcie wizualnie dodaje pokoju.
Pamiętaj o zabezpieczeniu podłogi, w tym celu możesz użyć folii lub papieru rysunkowego i przykleić ją do podłogi odpowiednią taśmą maskującą. Upewnij się, że folia jest dobrze przyklejona do podłogi, ponieważ nie ma nic gorszego niż ślady farby na parkietach w całym domu. Dobrym pomysłem jest również oklejenie krawędzi okien i innych przedmiotów, których nie da się usunąć podczas malowania.

Usuń farbę i lakier

Po malowaniu usunąć ślady farby i usunąć taśmę zabezpieczającą przed wyschnięciem farby. W przeciwnym razie, odrywając taśmę, możesz również usunąć farbę. Namocz pędzle i wałki w wodzie, a następnie dokładnie spłucz, aby usunąć pozostałości farby i pozostaw do wyschnięcia do następnej sesji malowania. Gdy ściany wyschną, nadszedł czas, aby usunąć resztki folii lub papieru z podłogi i umieścić meble i dekoracje w pokoju.

  • Usuń starą warstwę farby, jeśli ma słabą przyczepność lub łuszczy się – Za pomocą szpachli lub szczotki drucianej mechanicznie usuń farbę ze ściany. Mamy również dostęp do specjalnego środka do usuwania starych powłok malarskich. Jednak powłoka z lepkiej farby używanej w przeszłości zawsze będzie wymagała usunięcia,

Oczyść obszar

Posprzątaj pokój po skończonej pracy. Jeżeli pomimo zabezpieczenia powierzchni farba uległa zabrudzeniu, najlepiej od razu ją zmyć. Narzędzia malarskie moczymy w wodzie, następnie dokładnie zmywamy pozostałości balsamu. Umożliwi nam to korzystanie z nich w przyszłości.
Teraz pozbądź się powstałego pyłu. Najlepiej skorzystać ze wspomnianego już odkurzacza budowlanego – który posiada specjalną konstrukcję pyłoszczelną. Tego typu urządzenie skutecznie radzi sobie z zabrudzeniami, z którymi z pewnością nie poradzi sobie odkurzacz domowy, takimi jak kurz, ostre cząstki, opiłki czy odpryski farby.

Related Posts

Leave a Comment