Przygotuj wapno do malowania ścian
Dzień
przed tapetowaniem ścian odpowiednio przygotowane powierzchnie
należy zagruntować. Taki zabieg posłuży wyrównaniu chłonności
ścian i ich wzmocnieniu. Pozwala także na późniejsze usunięcie
tapet bez uszkadzania ścian. Do gruntowania należy stosować
preparaty dobrane do rodzaju podłoża. I tak w przypadku tynków
cementowo-wapiennych zaleca się gruntowanie pigmentowym podkładem
do tapet. Posłuży on także do gruntowania powierzchni betonowych
oraz płyt g-k. Do tynków gipsowych można używać kleju
przygotowanego zgodnie z instrukcją zamieszczoną na opakowaniu –
najczęściej rozcieńczonego wodą w odpowiednich proporcjach.
Stosuje się również specjalne preparaty przeznaczone do
gruntowania ścian pod tapety. Ściany pokryte farbami emulsyjnymi
nie wymagają gruntowania, wystarczy je wcześniej umyć
przeznaczonym do tego celu płynem do mycia ścian.
Pędzel sprawdzi się szczególnie dobrze podczas malowania chropowatych ścian. Pędzel doskonale poradzi sobie z rozprowadzeniem farby na chropowatym podłożu. Wadą malowania pędzlem jest niska wydajność. Bardzo dobrze pędzel sprawdza się nie tyle do nakładania nowoczesnych farb emulsyjnych, ile do nakładania gruntu. Można go stosować także do malowania niewielkich powierzchni. Z kolei wałkiem farbę nanosi się w bardzo łatwy sposób. Z uwagi na to, że rozprowadzają one farbę znacznie cieniej niż pędzlem, na ogół ścianę trzeba malować kilkakrotnie. Wałek to narzędzie idealne do malowanie dużych powierzchni. Najbardziej wydajnym sposobem malowania jest metoda natryskowa.
Koleżanka malowała wapnem właśnie na taką farbę emulsyjną i ładnie jej się trzyma , ale co farba to inna więc radze sprawdz na skrawku ściany zmieszaj 1 łyżke wapna z 2 łyżkami wody i pomaluj skrawek ,ja głównie malowałam na stare farby akrylowe , kredowe i lateksową (taka na której można malowac i zmyć brudy ,malunki ścierką z wodą) odradzam malować na emalii , gdyż wapno musi się „połączyć ze ścianą ,a emalia tworzą taką gładką szczelną powłokę i z niej wapno się łatwo ściera ,zmywa i kruszeje
Zrób pastę z limonki
Możesz udoskonalić skład limonki, dodając do niej dodatkowe składniki. Otrzymujesz więc farbę o zupełnie nowych właściwościach, a nawet właściwościach. Oprócz wody szkło wodne można mieszać z wapnem. klej, mydło, sól, mleko, mąka, białka jaj i dowolna kolorystyka. Dodając kolor, możesz uzyskać dowolny odcień, a Twój wybielacz może łatwo zmienić kolor na kremowy, żółty lub nawet brązowy. W niektórych przypadkach do wapna dodaje się olej lniany, najczęściej tę technikę stosuje się do wybielania bardzo gładkich powierzchni, na których farba nie układa się dobrze, na przykład meble. Dodawany jest klej, aby wapno było bardziej lepkie, a po wyschnięciu nie brudzi tak bardzo. Jak widać, niedrogi środek do mycia wapnem może być świetną farbą do wszystkich powierzchni. Jego główną wadą jest to, że słabo nadaje się do wybielania ścian, ponieważ mocno przykleja się do rąk i ubrania. Ta metoda jest odpowiednia, jeśli jest to górna połowa ściany.
Przepis 2. Ciasto – 3 kg, woda – 10 l, sól kuchenna – 100 g. Ciasto rozcieńcza się w połowie objętości wody i uzyskuje się mleko wapienne. Sól oddzielnie rozcieńcza się w 1 litrze gorącej wody, dodaje do mleka i dokładnie miesza. Kompozycje barwiące również moczy się osobno w wodzie i stopniowo wlewa do roztworu. Przed użyciem masę wybielającą doprowadza się do objętości 10 litrów, dodając odpowiednią ilość wody.
mleko wapienne – zawiesina powstała przez rozcieńczenie ciasta wapiennego wodą, łatwo osiada, dlatego jest wytwarzana bezpośrednio przed użyciem. Używana jako dodatek do zapraw wapienno-cementowych, oraz do bielenia (malowania) ścian budynków i pomieszczeń gospodarczych. Ma silne własności odkażające i neutralizujące kwasy. Rozrobienie innych form wapna do mleka przed dodaniem innych składników ułatwia równomierne mieszanie zaprawy murarskiej i zapobiega powstawaniu grudek nierozrobionego wapna, które po kilku latach rozsadzają tynk.
Nałóż wapno na ścianę
Kiedy już uporamy się z przyczyną powstawania grzybów i pleśni, możemy przystąpić do nadania naszym ścianom odpowiedniego wyglądu. Trzeba sobie zdawać sprawę, że grzyb może występować nie tylko na powierzchni ściany, ale także tkwić głębiej – do takich sytuacji dochodzi w przypadku długotrwałego zawilgocenia. Czym i jak malować ściany, dotknięte grzybem?– Właściwą metodę dobieramy tu w zależności od tego, jak głęboko sięga grzyb – tłumaczy Dariusz Wróbel, Specjalista ds. Szkoleń Fabryki Farb i Lakierów Śnieżka SA – Jeśli jest ono powierzchniowe, z powodzeniem poradzimy sobie z nim samodzielnie, wykorzystując przeznaczone do tego specjalistyczne preparaty – dodaje ekspert.Pomocne w walce z grzybami i pleśnią są specjalistyczne preparaty grzybo- i glonobójcze (np. Foveo Tech RG 10). Preparat wnika w podłoże, wszelkie zakamarki i pory ściany, dzięki czemu zwalcza nie tylko wykwity na powierzchni, ale też ogniska grzyba w ścianie. Można go stosować na różne powierzchnie (z wyjątkiem drewnianych). Środek grzybobójczy nanosi się na ścianę pędzlem lub wałkiem – trzeba zwrócić uwagę, żeby cała zagrzybiona powierzchnia została zwilżona. Następnie trzeba odczekać co najmniej 6 godzin, ścianę trzeba dobrze wyszorować i zmyć czystą wodą (może być konieczne powtórzenie tych czynności).Jeśli grzyb wniknął w ścianę głęboko, konieczne będzie skucie tynku (nie tylko w miejscu wykwitów, ale też w promieniu od metra od nich). Następnie powierzchnię trzeba zabezpieczyć kilkoma warstwami preparatu grzybobójczego i dopiero otynkować ścianę.
Bielenie ścian przy użyciu pistoletu ma również swoje minusy. Jedną z większych wad tego typu rozwiązania jest problem pojawiający się w przypadku wysokich pomieszczeń. Niestety, ale aby pokryć mlekiem wapiennym elementy znajdujące się wysoko, musimy posiłkować się drabiną.
Wytrzymałość obrzutki powinna być tak dobrana, aby jej wytrzymałość na ściskanie nie przekraczała wytrzymałości podłoża. Wniosek z tego jest taki, że dla materiałów bardziej porowatych, mniej wytrzymałych należy zwiększać ilość wapna w obrzutce, a dla podłoży takich jak beton, ilość wapna może być mniejsza.
Usuń pozostałości pasty wapiennej
Do przygotowania miejsca, w którym przeprowadzony zostanie proces gaszenia, wystarczy wykopany i wyłożony grubą folią dół w ziemi. Wykorzystać można również stare, duże naczynie żeliwne na przykład nieużywaną już wannę. Do zagłębienia wlewa się wodę, tak aby zachować odpowiednie proporcje podane na opakowaniu przez producenta.
Nie wszystkie grudki wapna mogą się kruszyć i zamieniać w stan pudrowy lub ciasto wapienne, czasami pojawiają się duże kawałki niespalonego wyglądu, należy je usunąć z materiału. Proces hartowania musi przebiegać w całości, aby w efekcie nie było pozostałości magnezu i wapnia, w przeciwnym razie pogorszy się jakość kompozycji budowlanej.
Aby zapobiec żółknięciu powłoki wapiennej, dodaje się do niej zwykły błękit – błękit metylenowy. Będziesz potrzebował 10-20 g na litr. Bielony sufit stanie się śnieżnobiały. Ale czasami konieczne jest uzyskanie roztworu wapna o innych kolorach. Tej masy nie można nazwać wybielaniem i nie każdy barwnik jest odpowiedni. Używaj tylko tych pigmentów, które są odporne na warunki alkaliczne – mineralne, ale w żadnym wypadku nie organiczne.
Posmarować uszczelniaczem
Kiedy zwilżysz ściany mokrą gąbką lub pędzlem, pora przejść do usuwania starego wybielacza za pomocą konwencjonalnej kielni. Pożądane jest, aby kawałki starego wybielacza nie spadały, dla zachowania i czystości podłogi i innych powierzchni. W tym celu kawałki są składane w osobnym pojemniku. Po usunięciu łopatką wszystkie pozostałości są ostatecznie spłukiwane wilgotną gąbką.
jeśli jest widoczne plamy, powierzchnia musi być uporządkowana. Zardzewiałe plamy przemywa się wodą, a następnie traktuje roztworem siarczanu miedzi (roztwór przygotowuje się przez dodanie 50-100 g witriolu w 1 litrze gorącej wody). Plamy tłuszczu można usunąć słabym roztworem sody kalcynowanej: szmaty zwilża się 2% roztworem i nanosi na zanieczyszczoną powierzchnię, aż plama całkowicie zniknie. Następnie leczony obszar jest dokładnie myty wodą. Leczenie kwasem solnym o stężeniu 2-3% może pomóc w sadzy;
Pokrywa jest umieszczona na puszce i przymocowana do węża podłączonego do odkurzacza. W procesie wdmuchiwania powietrza dostaje się do sprayu i rozpyla kompozycję. Zazwyczaj opryskiwacz ma otwór, pokrycie, które otrzymuje pożądane wybielenie. Zastosuj kompozycję wybielającą wykonaną czystymi ruchami okrężnymi, zachowując odległość rozpylania od 70 do 100 cm.