Wybór aranżacji wnętrz – od czego zacząć?

by Robert

W chwili, gdy prace wykończeniowe mają się ku końcowi, można już zacząć przeglądać wnętrzarskie katalogi i zastanawiać się jak dokładnie będzie wyglądać wnętrze naszego domu bądź mieszkania.

Warto być przy tym elastycznym i posiadać umiejętność obiektywnego spojrzenia na kwestie wystroju. Różne aranżacje wnętrz będą pasować do rozmaitych typów mieszkań, dlatego dziś podpowiemy co wziąć pod uwagę, decydując się na wybór konkretnego stylu i aranżacji.

Aranżacje wnętrz — jak dobrać odpowiednie?

Pierwszym krokiem powinno być określenie przeznaczenia każdego z pomieszczeń. Zaplanujmy, który pokój zostanie przeznaczony na gabinet, pokój gościnny, a który na pokój dziecięcy. Gdy ustalimy już funkcję każdego z pomieszczeń, należy wykonać projekty każdego z nich, z uwzględnieniem pomiarów. Będzie to taka obrazowa ściągawka, dzięki której łatwiej będzie rozplanować najbardziej funkcjonalny rozstaw mebli, oraz ich dopuszczalne gabaryty. Nigdy nie należy pomijać pomiarów! Może się to skończyć np. kupnem co prawda gustownej, ale zbyt głębokiej komody, która skutecznie zastawia przejście, bądź łóżka, które zachwyca stylem, lecz nie zmieści się w przewidzianej na nie wnęce.

Kwestia kolorystyczna również ma spore znaczenie. Jak wiadomo, jasne barwy mają moc optycznego powiększania pomieszczenia, toteż często są zalecane do niewielkich metraży. Jeżeli dysponujesz niewielkim lokalem, ale jesteś miłośnikiem ciemnej palety kolorystycznej, nie musisz z niej całkowicie rezygnować — postaw na ciemne dodatki, bądź pomaluj jedną ze ścian na swój ulubiony kolor, aby kontrastowała z jasną kolorystyką całości pomieszczenia.

Pamiętaj o oświetleniu

Naturalne światło ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie. Dzięki niemu mamy lepszy humor, więcej energii toteż ważne jest, aby do mieszkania wpadało go jak najwięcej — trzeba wziąć to pod uwagę przy doborze i ustawianiu mebli. Przełoży się ono również na wrażenie przytulności i większej przestrzeni.

Aranżacje wnętrz warto wzbogacić w ciekawe, dopasowane do wybranego stylu lampy. Znakomicie podkreślą one charakter pomieszczenia.

Jeden styl prezentuje się lepiej niż kilka różnych

Jeżeli zależy Ci na elegancji mieszkania postaw na spójność, czyli innymi słowy: urządź całe mieszkanie w jednym stylu. Zdajemy sobie sprawę, że aranżacje wnętrz potrafią chwycić za serce i ciężko zdecydować się na konkretną, jednak najczęściej mieszanina stylów nie prezentuje się dobrze.

Podobnie sprawa się ma z wyborem dekoracji. Jeżeli nie jesteśmy pewni swojego wyczucia smaku, warto kierować się zasadą, że mniej znaczy więcej. Nadmiar gadżetów i dekoracji może sprawić, że przestrzeni zacznie wyglądać na zagraconą, a sami poczujemy się przytłoczeni.

Wnętrza powinny być nie tylko miłe dla oka, ale przede wszystkim funkcjonalne i komfortowe. Dlatego priorytetem powinny być potrzeby domowników — być może dana rodzina będzie potrzebować dużej ilości schowków, a jeszcze inna nie będzie sobie wyobrażać domu bez obszernej biblioteczki. Inspirujmy się wnętrzarskimi katalogami, ale starajmy się dostosować widziane tam pomysły, do naszych warunków lokalowych i potrzeb głównych użytkowników właśnie.

Partnerem materiału jest redNet Dom.

Related Posts

Leave a Comment