Prawidłowe, dobrze przygotowane oświetlenie miejsca pracy to gwarancja większej koncentracji i wydajności pracowników. Oświetlenie OSRAM to jedno z nowoczesnych źródeł światła, charakteryzujące się wysoką jakością, energooszczędnością i optymalnym czasem działania. Zakup tego rozwiązania sprawi, że pracownicy nie będą skarżyli się na zmęczenie wzroku, a pracodawcy na zawyżone rachunki za energię elektryczną.
Zalety nowoczesnego oświetlenia
Rozwój techniki oświetleniowej rozwija się bardzo szybko, zaskakując co i rusz nowymi, bardziej efektywnymi rozwiązaniami. Niestety, w wielu biurach, gabinetach, urzędach i zakładach pracy wciąż stosowane jest oświetlenie starszego typu, w tym drogie pod względem eksploatacji, jednopasmowe świetlówki liniowe lub tradycyjne żarówki. Nie da się ukryć, że jakość emitowanego przez te urządzenia światła ma wiele do życzenia.
Atrakcyjną alternatywą jest w tym przypadku oświetlenie OSRAM, którego największą zaletą jest to, że korzystnie wpływa na samopoczucie osób wykonujących obowiązki zawodowe, przekładając się jednocześnie na efektywność ich pracy. Należy jednak pamiętać, że sztuczne oświetlenie stanowi wyłącznie uzupełnienie światła naturalnego, które wspomaga koncentrację podczas pracy. W praktyce oznacza to konieczność odpowiedniej aranżacji biura, w szczególności odpowiedniej lokalizacji stanowisk pracy. Mowa tu oczywiście o pracy wykonywanej w ciągu dnia.
Efektowne i ekonomiczne oświetlenie
Co zatem zrobić, aby zapewnić efektowne i jednocześnie ekonomiczne oświetlenie biura lub gabinetu? Najprostszą odpowiedzią jest wspomniane już oświetlenie OSRAM. Oferowane rozwiązania posiadają wysoki wskaźnik oddawania barw, a jak wiadomo, im wyższa wartość (maksymalnie może ona wynieść 100), tym kolory bardziej zbliżone do naturalnych. Zgodnie z obowiązującymi zaleceniami, poziom Ra w miejscu pracy powinien wynosić co najmniej 80 – fakt ten warto uwzględniać podczas zakupu źródeł światła. Dobrym wyborem mogą być tutaj trójpasmowe świetlówki liniowe, wytwarzające światło o Ra wynoszącym 85 bądź świetlówki kompaktowe OSRAM DULUX, dostępne na trzonkach pionowych lub gwintowanych.
Istotnym czynnikiem jest także temperatura barwowa emitowanego światła. Zakłada się, że temperatura światła dziennego wynosi ok. 600 kelwinów, optymalnym rozwiązaniem jest więc oświetlenie sztuczne o zbliżonej wartości. Warto pamiętać, że oświetlenie biura powinno mieć chłodniejszą barwę. Chłodne światło aktywizuje i pobudza do pracy, zwiększając tym samym wydajność i efektywność pracy zatrudnionych osób.
Oświetlenie w małym biurze
Małe pomieszczenie biurowe to mniejsze potrzeby w zakresie ilości źródeł światła sztucznego, należy jednak pamiętać, że jakość światła powinna być równie wysoka, jak w dużych biurach. Często popełnianym błędem jest stosowanie w małych biurach i gabinetach tradycyjnych żarówek – nie jest to ani ekonomiczne, ani korzystne pod względem jakości pracy. Zdecydowanie lepszą propozycją są świetlówki kompaktowe OSRAM – trwałe, wydajne i energooszczędne. Ich działanie w porównaniu ze zwykła żarówką jest do 15 razy dłuższe, a zużycie energii znacznie mniejsze – niekiedy oszczędność może sięgnąć nawet 80%.
1 comment
Przez covida muszę rozpocząć pracę w biurze, dzięki za poradę jakie oświetlenie wybrać